Federację założyła grupa przyjaciół spotykając się w czerwcu 1984 roku w Warszawie, nad Wisłą. Wielu z nich było wcześniej członkami Federacji Młodzieży Szkolnej, której działanie przerwał stan wojenny. Do Komitetu Założycielskiego FMW weszli Artur Dąbrowski, Tomasz Roguski, Cezary Rautszko i Jacek Górski. Celem nowo powołanej organizacji było przełamanie bierności młodych ludzi. Nie sprecyzowano wówczas programu:

„W tamtym okresie nie mieliśmy pojęcia o wielkiej polityce […]. Kierowaliśmy się młodzieńczym entuzjazmem, wiedząc tylko jedno, że system komunistyczny musi w końcu upaść! Czytaliśmy wiele pozycj z literatury o prawdziwej historii, interesowaliśmy się okresem niepodległości przed drugą wojną światową“ – wspomina działacz FMW, Krzysztof Knap.

Informację o powstaniu FMW podano w Radiu Wolna Europa, co sprawiło, że w wielu miastach powstały „oddziały“ Federacji: Do ważniejszych regionów Federacji należą Gdańsk, Kraków, Wrocław, Gdynia, Łódź, Szczecin, Warmia i Mazury, Przemyśl, Płock i Kielce. Pod koniec lat. 80 FMW istniała w ponad 30 ośrodkach.

 

1984.